Odstránenie vrások (čelo, vráska hnevu, očné okolie)

Botulotoxín (slangovo botox) sa používa na účinnú redukciu mimických vrások na tvári. Táto látka sa v medicíne používa už viac ako 30 rokov, takže ak je v rukách skúseného lekára považuje sa za bezpečnú.

Aplikácia botulotoxínu je jedna z účinných metód eliminácie, resp. odstraňovania vrások bez skalpela. Botulotoxín po injekčnej aplikácii do podkožia eliminuje prenos informácie na nervovo-svalovom spojení, takže ošetrený sval sa prestane hýbať. Výsledkom ošetrenia botulotoxínom bude uvoľnený výraz tváre bez možnosti tvorby mimických vrások. Botulotoxín výborne pôsobí aj na vejárovité vrásky, ktoré bežne vznikajú pri vonkajších očných kútikoch pri úsmeve (“stračie nôžky”). Najčastejšie sa používa na elimináciu vrások na čela a najmä glabely („vrásky hnevu“). Prirodzená mimika zostáva zachovaná aj po ošetrení botulotoxínu, čiže aj keď v niektorých partiách tváre nedokážeme vytvoriť prirodzené vrásky, nepôsobí tvár strnulo. Tvár bude vyzerať mladšie, uvoľnene, vrásky sa stratia.

Ako prebieha ošetrenie

Celý proces aplikácie botoxu začína vyčistením tváre od mejkapu, krému alebo iných nečistôt. Pani doktorka si následne na pleť zakreslí miesta vpichu a po dôkladnej dezinfekcií začne aplikáciu. Roztok botulotoxínu je aplikovaný malou ihlou do svalu vo veľmi nízkej koncentrácii a malom množstve. Ošetrenie trvá približne 10 minút, na koži sa po nej môžu objaviť menšie hrbolčeky (papulky) alebo začervenaie, ktoré v krátkom čase zmiznú. To isté platí aj o prípadných modrinkách. Efekt vyhladenia vrások nastupuje po 48 až 72 hodínách, pričom úplný výsledok sa prejaví po 2 až 3 týždňoch.

Pokyny pred ošetrením

Pred ošetrením nie je nutná špeciálna príprava. Vhodné je ale dodržiavať pitný režim a neaplikovať na pokožku dráždivé kozmetické prípravky. Odporúča sa ošetrovanú oblasť tesne pred zákrokom neholiť, nedepilovať, ani nevystavovať slnku. Je dôležité mať reálne očakávania a chápať, že botox môže zlepšiť vzhľad vrások, ale nemusí ich úplne odstrániť.

Pokyny po ošetreni

Po aplikácii botoxu si 4 až 6 hodín neľahať do vodorovnej polohy a nepredkláňať sa, minimálne 48 hodín necvičiť, vyhýbať alkoholu, silnému slnečnému žiareniu, vírivkám a saunám. Ak je to možné, na ošetrené miesta aspoň jeden deň neaplikovať makeup ani inú kozmetiku a miesta nemasírovať.

Kontraindikácie:

  • Tehotenstvo
  • Dojčenie
  • Poruchy krvnej zrážanlivosti
  • Zápalové ochorenia v mieste aplikácie
  • Neurologické ochorenie – myasthenia gravis, poruchy metabolizmu, terapia niektorými antibiotikami ako aj alergia na zložky aplikovaného preparátu

Výsledky

Celková dĺžka trvania efektu je individuálna a líši sa v závislosti od mnohých faktorov- zväčša 3 až 4 mesiace, po opakovaných aplikáciách sa dĺžka trvania môže predĺžiť na 9 až 12 mesiacov. Najvýraznejší efekt je najmä u začínajúcich vrások a vrások u klientov v strednom veku. U hlbokých a výraznych vrások, kde už došlo k zásadným zlomom vo väzive a ktoré pretrvávajú aj po eliminácii mimického pohybu, pristupujeme po aplikácii botulotoxínu ešte k výplni vrások výplňovými materiálmi na báze kyseliny hyaulrónovej.